Noc výskumníkov 2017

11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku  – Európska Noc výskumníkov 2017  sa uskutočnil 29.9.2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodných lokalitách Medzev a Levice. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy, bez toho aby sme si to uvedomovali, preto motto festivalu bolo “Made by Science – Vytvorené vedou”. 

Katedra riadiacich a informačných systémov sa prezentovala v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Žiline.

Banská Bystrica

V priestoroch obchodného centra Europa Shopping Centre Katedru riadiacich a informačných systémov reprezentovali naši kolegovia Ing. Vojtech Šimák, PhD. a Ing. Jozef Valigurský. V stánku s názvom "Automatizácia v praxi" vysvetľovali základné princípy činnosti snímačov a aktuátorov používaných v automatizovaných výrobných systémoch a spracovanie informácií v riadiacich systémoch. Nosnou časťou stánku bola prezentácia počítačom riadenej frézy na frézovanie obrobkov. Mladých návštevníkov stánku zaujala najmä možnosť nechať si vyfrézovať štítok s menom.

 

     

Košice

Naši kolegovia Ing. Marián Hruboš, PhD. a Ing. Dušan Nemec návštevníkom Atria Optima v Košiciach v stánku s názvom "Automatizácia - súčasť nášho života" predstavili diaľkovo ovládané robotické vozidlo určené pre pohyb v náročnom teréne, autonómne roboty e-Puck a pracovisko riadenia polohy loptičky na otočnom kotúči.

 

Žilina

V Žiline sa akcia konala v nákupnom centre Aupark Shopping Center. Naši kolegovia, Ing. Jozef Hrbček, PhD. a Ing. Jozef Balák návštevníkom v expozícii s názvom "Priemyselná automatizácia v praxi"  predstavili robotické rameno, pracovisko riadenia pohonov pomocou frekvenčných meničov Acopos a ovládaciu páku s hmatovou odozvou. Predovšetkým posledný menovaný exponát zaujal mladých návštevníkov podujatia.

 

 
 
 
 
 

Doplnkové informácie